برقراری ارتباط می بایست به راحتی یک تماس تلفنی باشد ولی اغلب به این گونه نیست . برقراری ارتباط به همراه سرویس های ارزش افزوده همچون ارتباط تصویری ، به اشتراک گذاری فایل و همه و همه می بایست داخل یک Enterprise Location یا شبکه مشخص صورت گیرد و در صورتی که کاربران در دو شبکه مختلف باشند این ارتباط تلفنی IP به راحتی صورت نخواهد گرفت . به طور مثال وقتی کاربری محل کار خود را ترک می کند ، به سایت مشتری می رود و یا به یک مسافرت کاری عزیمت می کند ، نمی تواند با سایرین که در شرکت اصلی حضور دارند ارتباط برقرار نماید.

Cisco Expressway یک نرم افزار Collaboration است که می تواند مشکلات بالا را به کلی حل نماید و شبکه های مختلف را  یکپارچه نماید.با استفاده از Cisco Expressway امکان سرویس تلفنی به کاربرانی که بیرون شبکه (پشت فایروال) و داخل شبکه هستند فراهم می گردد.

Expressway بسته به اینکه پروسه Registration با چه پروتکلی و در کجا اتفاق بیفتد امکان ارائه سرویس های متنوعی را دارد . به طور کلی دو نوع Registration در Expressway وجود دارد:

  • رجیستر شدن مستقیم داخل Expressway — که در این حالت یک Device می تواند با پروتکل SIP یا H.323 داخل Expressway-C و با پروتکل SIP داخل Expressway-E رجیستر نماید.این حالت مناسب برای گسترش سرویس ویدئو می باشد.
  • رجیستر شدن داخل CUCM — این حالت که به عنوان MRA یا Mobile Remote Access نیز شناخته می شود ، Device می تواند از خارج شبکه داخل CUCM ی که داخل شبکه قرار دارد رجیستر نماید و با کاربران داخل شبکه ارتباط تلفنی برقرار نماید. با اسفاده از این قابلیت کاربران خارج شبکه به تمامی سرویس های collaboration شامل : Voice , Video , Desktop Share , Instant Messaging , Presence دسترسی خواهند داشت.

مهمترین کاربرد Cisco Expressway شامل موارد ذیل می باشد :

  • Mobile Remote Access — با استفاده از این قابلیت کاربران موبایل و کاربرانی که خارج از شرکت هستند می تواند با لپ تاپ ، موبایل و یا تبلت خود و با استفاده از نرم افزار Jabber داخل  Callmanager اصلی رجیستر کنند . علاوه بر نرم افزار Jabber ، کاربر می تواند با استفاده از تجهیزات Telepresence EX,MX . SX, Codec C series و از خارج شبکه داخل CUCM رجیستر نماید و با تجهیزات دیگر ارتباط برقرار نماید.
  • Telepresence Registration — این امکان وجود دارد تا Expressway به عنوان یک Video Call Control برای تجهیزات Telepresence عمل کند بدون نیاز به Unified Communication Manager
  • Business-to-Consumer Collaboration — این امکان وجود دارد تا بتوان ارتباطات خود را با مشتریان و کاربران در سرتاسر دنیا گسترش دهیم که این مهم با استفاده از قابلیت Jabber Guest فراهم می گردد به طوری که کاربر با یک کلیک می تواند به طور کاملاً امن با افراد داخل شرکت به طور مثال با بخش فروش ارتباط برقرار نماید. این نوع ارتباط در دنیای امروز به عنوان B2C یا Business to Consumer شناخته می شود و این نکته حائز اهمیت است که شخصی که از طریق Jabber Guest ارتباط تلفنی برقرار می کند یک شخص کاملاً ناشناس محسوب می شود در سیستم تلفنی اصلی شرکت هیچ گونه User , pass ندارد.
  • Business-to-business Collaboration — با استفاده از Expressway می توان Federation بین سروریس IM&P برقرار کرد به طوری که بین دو شرکت که هرکدام IM&P جداگانه دارند می توان ارتباط Chat , Presence برقرار نمود. این نوع ارتباط به عنوان B2B یا Business to Business شناخته می شود.
  • Cisco Collaboration Meeting Rooms Hybrid — این امکان وجود دارد که با استفاده از Expressway بتوان از سیستم Telepresence داخل شرکت با سرویس Webex Cloud ارتباط برقرار نمود.
  • Interoperability and Interworking — این امکان وجود دارد تا با استفاده از Cisco Expressway بتوان با Third-Party سیستم ها و پروتکل های مختلف ارتباط برقرار نمود به طور مثال این امکان وجود دارد تا ارتباط بین Cisco Telepresence و سرویس های مایکروسافتی مانند Lync , Skype for business را ازطریق Expressway برقرار نمود.

 

Cisco Expressway از دو کامپوننت اصلی Expressway-C و Expressway-E تشکیل شده است که از طریق Traversal لینکی که بین این دو کامپوننت ایجاد می گردد ، امکان برقراری ارتباط صوتی ، تصویری ،چت و … از بیرون شبکه (قبل از فایروال) فراهم می شود.

  • Expressway-C داخل شبکه قرار می گیرد و امکان رجیستر شدن Endpoint ها از طریق پروتکل های SIP , H.323 را فراهم می کند و همچنین برقراری ارتباط بین Telepresence Endpoint ها با یک سری استانداردهایی همچون H.323 , H.264 SVC و Third-party SIP Endpoint همچون Microsoft Lync و Skype for business را فراهم می کند
  • Expressway-E داخل DMZ شبکه قرار می گیرد و اجازه می دهد تماس های ورودی بدون نیاز به VPN وارد شبکه شوند و بالعکس تماس هایی که قرار است به از داخل به خارج برقرار شوند نیز از Expressway-E به بیرون هدایت می شوند.