سرور IM&P یا IM&Presence یکی از سرویس های پر کاربرد Cisco Collaboration می باشد که امکان Chat , Presence را برای کاربر فراهم می کند این سرویس با پروتکل SIP , XMPP سازگاری دارد و  Client هایی که با این پروتکل کار می کنند امکان برقراری ارتباط با IM&P را دارند. از محبوب ترین Client های IM&P نرم افزار Cisco Jabber می باشد. با استفاده از این نرم افزار امکان تماس صوتی ، تصویری ، چت ، به اشتراک گزاری دسکتاپ ، مشاهده وضعیت و … فراهم می گردد.

سرویس IM&P در دو Mode مختلف می تواند کار کند:

 1. Cisco Unified Communication Mode — در این حالت IM&P به طور کامل با CUCM یکپارچه می گرددتا علاوه بر قابلیت Enterprise IM ، کاربران بتوانند از امکانات CUCM که شامل Voice , Video نیز می باشد بهره مند شوند. در این حالت سرویس IM&P از کلاینت های Cisco Jabber ، Cisco jabber SDK و XMPP Standarad پشتیبانی می کند. ماکزیمم تعداد کاربرانی که در این حالت سرویس IMP پشتیبانی می کند ۴۵,۰۰۰ می باشد.
 2. IM-only-user-mode — این حالت برای زمانی کاربرد دارد که کاربران از سرور Callmanager استفاده نمی کنند بلکه یک Traditional PBX در اختیار دارند. در این حالت نیز سرویس IM&P از کلاینت های Cisco Jabber ، Cisco jabber SDK و XMPP Standarad پشتیبانی می کند. ماکزیمم تعداد کاربرانی که در این حالت سرویس IMP پشتیبانی می کند ۷۵,۰۰۰ می باشد.

امکانات اصلی سرویس IM&Presence به شرح ذیل می باشد:

 • Enterprise Instant Messaging
  • Personal Chat —- ارتباط متنی به صورت Real-Time بین دو کاربر
  • Group Chat — این امکان به کاربر داده می شود که یک Chat Room موقت ایجاد گردد و کاربران از خارج و داخل شبکه به این Room اضافه شوند و با یکدیگر به چت گروهی (IM Conference)  بپردازند.
  • Persistent Chat — با استفاده از این قابلیت کاربر قادر خواهد بود یک Chat Room ماندگار ایجاد نماید که حتی با خارج شدن کاربران از Chat Room همچنان مکالمات مربوط به چت ها حفظ گردد تا در مراجعات بعدی کاربران بتوان به آن اطلاعات دسترسی پیدا کرد. در واقع این قابلیت یک میز کار مجازی در اختیار مدیر سیستم قرار می دهد تا کاربرانی که در نقاط مختلف و با اختلاف زمانی های متفاوت می باشند ، بتوانند در ساعات مختلفی از شبانه روز در بحث شرکت کنند و در عین حال در جریان بحث های قبلی قرار بگیرند و بتوانند بحث و اطلاعات مربوط به جلسه را دنبال کنند.
 • Archiving and Compliancy — این امکان وجود دارد که به دلیل قوانین دولتی و یا درخواست مدیر سیستم ، تمامی چت ها و اطلاعات مربوط به چت آشیو گردد و داخل دیتابیس ذخیره شود.
 • Presence and IM Federation — با استفاده از قابلیت Federation این امکان فراهم می گردد تا کاربران IM&P  با دامین های مختلف که در شرکت های مختلف حضور دارند بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند و به تبادل اطلاعات به صورت چت بپردازند. به طور کلی دو نوع Federation می توان متصور شد:
  • Business-to-Business — در این حالت دو تا Organization مختلف که هر کدام سرویس IM&P با دامین های مختلف دارند یا یک شرکت با سرویس IM&P و شرکت دیگر با سرویس Microsoft Lync امکان برقراری ارتباط را خواهند داشت.
  •  Busines-to-Consumer — در این حالت این امکان وجود دارد که علاوه بر نرم افزار Cisco Jabber بتوان با هر کلاینتی که از پروتکل XMPP پشتیبانی می کند با سرویس IM&P ارتباط برقرار نمود

مواردی که در بالا به آن اشاره شده (B2B,B2C) مربوط به Interdomain Federation می باشد یعنی ارتباط بین دو Organization مختلف با دامین های متفاوت ، علاوه بر این امکان پشتیبانی Intradomain Federation بین سرویس IM&P و Microsoft Lync وجود دارد.

 

 

 • High Availability — از قابلیت های مهم سرویس IM&P پشتیبانی از Redundancy می باشد که همانند سایر سرویس های مربوط به Collaboration در این سرویس امکان HA وجود دارد. برای پیاده سازی HA سرویسی به اسم Service Recovery Manager وظیفه مانیتور کردن سرویس ها را بر عهده دارد تا درصورتی که یکی از سرویس ها از کار افتاد سرور Backup جایگزین گردد.
 • IM and Presence Service Client Experience — سرویس IMP طیف وسیعی از Client ها را پشتیبانی می کند . کاربر قادر است تا  Cisco Jabber را بر روی PC , Mobile . Tablet نصب کند و یا از Third-Party Client هایی که پروتکل XMPP را پشتیبانی می کنند استفاده نماید
 • Microsoft Outlook Calendar Integration — امکان Integrate شدن Calendar مروبط به Jabber با Outlook وجود دارد به طوری که Meeting های داخل Outlook با Jabber قابل Sync شدن می باشد.
 • Cisco Phone Status — سرویس IM&P این امکان را فراهم می کند تا نرم افزار Jabber وضعیت On-a-Call  را برای کاربران نشان دهد.