Cisco Telepresence Server راه حل نرم افزاری ویدئو کنفرانس شرکت سیسکو می باشد. با استفاده از این نرم افزار کاربر به آسانی می تواند یک کنفراس ایجاد یا به یک کنفرانس موجود با استفاده از Endpoint های استاندارد ملحق گردد. افراد می تواند به صورت نرم افزاری و از روی لپ تاپ یا موبایل Device ها و یا حتی تجهیزات Third-Party وارد کنفرانس شوند.

سیستم ویدئو کنفرانس Telepresence که از لحاظ فنی Bridge نیز نامیده می شود به گونه ای طراحی شده است که برای پیاده سازی می بایست با Callmanager یکپارچه گردد و در واقع وظیفه Call Control بر عهده CUCM می باشد . جهت توزیع منابع بین Bridge های مختلف از نرم افزار Conductor  و برای برنامه ریزی کنفرانس و Book کردن آن از نرم افزار TMS استفاده می گردد.

نرم افزار Telepresence که امکان نصب آن به صورت Virtual نیز وحود دارد می تواند بر روی هر سروری که پلتفرم VMware بر روی آن وجود داشته باشد ، نصب گردد پیشنهاد سیسکو استفاده از سرورهای UCS می باشد ولی می توان بر روی سرورهای Third-Party نیز نصب شود.

علاوه بر Virtual پلتفرم های دیگری نیز برای نصب Telepresence از سمت سیسکو در نظر گرفته شده است که شامل موارد ذیل می باشد :

  • Multiparty Media 310 , 320 Applince که امکان Stack شدن را برای  ظرفیت های بالا فراهم می کند.
  • Multiparty 820 chassis based Platform که برای شرکت ها و Provider های بزرگ که Availability و مقایس پذیری مهم است ، مناسب می باشد در این پلتفرم می توان دو تا تیغه ۸۲۰ را به عنوان یک تیغه به صورت Cluster کانفیگ نمود.

ظرفیت های مربوط به نرم افزار Telepresence بر روی پلتفرم های مختلف مطابق جدول ذیل می باشد:

سیستم لایسنس Telepresence بر اساس Multiparty License می باشد که Multiparty Lic ها به دو دسته  Personal یا Shared تقسیم می گردد. البته همچنان می توان از روش قدیمی Screen License که بر اساس مدل تعداد تماس همزمان می باشد ، نیز استفاده کرد ولی پیشنهاد سیسکو استفاده از Multiparty می باشد که به صورت Centrally داخل Conductor نصب و مدیریت می گردد که این امر باعث Flexibility در مدیریت منابع و لایسنس می شود.